PV10-P55-DYY
DigiKey Part Number
298-PV10-P55-DYY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV10-P55-DYY
Description
CONN WIRE PIN TERM 10-12AWG
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Wire Pin Terminal Connector 10-12 AWG Pan-Term® Crimp
Category
Insulation Diameter
0.250" (6.35mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Insulation
Insulated
Series
Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Features
Brazed Seam
Part Status
Active
Color
Yellow
Pin Diameter
Circular - 0.100" (2.54mm) Dia
Contact Material
Copper
Length - Pin
0.550" (13.97mm)
Contact Finish
Tin
Length - Overall
1.100" (27.94mm)