HV9150-C0
DigiKey Part Number
298-21708-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HV9150-C0
Description
CABLE TIE BLACK 160LB 1.721'
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Tie, Parallel Black 5.91" (150.00mm) 0.350" (8.89mm) 160 lbs (72.57 kg)
Category
Length - Actual
1.721' (524.51mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Tensile Strength
160 lbs (72.57 kg)
Packaging
Bulk
Features
Weather Resistant
Part Status
Active
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Wire/Cable Tie Type
Cable Tie, Parallel
Color
Black
Length - Approximate
20.75"
Shelf Life
48 Months
Bundle Diameter
5.91" (150.00mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Width
0.350" (8.89mm)