HSTTV25-C
DigiKey Part Number
298-13691-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTTV25-C
Description
HEATSHRINK 1/4" X 100' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Black 100.0' (30.5m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Features
Flame Retardant, UV Resistant
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
90°C
Length
100.0' (30.5m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)