DNFR14-250B-M | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 298-10550-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DNFR14-250B-M |
Description | CONN QC RCPT 14-16AWG 0.250 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Crimp |
Manufacturer Panduit Corp | Wire Gauge 14-16 AWG |
Series | Insulation Fully Insulated |
Packaging Bulk | Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle |
Part Status Active | Color Blue |
Terminal Type Angled - 90°, Flag | Contact Material Brass |
Gender Female | Contact Finish Tin |
Tab Width 0.250" (6.35mm) | Insulation Diameter 0.155" (3.94mm) |
Tab Thickness 0.032" (0.81mm) | Base Product Number |