Image for TX2SS-LT-2.4V-TH-Z is not available
TX2SS-LT-2.4V-TH-Z
DigiKey Part Number
255-TX2SS-LT-2.4V-TH-Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SS-LT-2.4V-TH-Z
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 2.4V
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Must Operate Voltage
1.8 VDC
Coil Voltage
2.4VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching
500VA, 440W
Coil Resistance
82.2 Ohms
Coil Current
29.2 mA