Image for TX2SS-L2-24V-1-X is not available
TX2SS-L2-24V-1-X
DigiKey Part Number
255-TX2SS-L2-24V-1-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SS-L2-24V-1-X
Description
RELAY TELECOM DPDT 1A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
Gull Wing
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
220VDC - Max
Relay Type
Telecom
Load - Max Switching
220W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA