ERZ-VA5D361 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
360 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
ERZ-VA5D361
DigiKey Part Number
10-ERZ-VA5D361TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-VA5D361
Description
VARISTOR 360V 800A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
396 V
Manufacturer
Current - Surge
800 A
Series
Energy
16J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
80 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
230 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
300 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
360 V