ERZ-C20EK391Y is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 74
Datasheet
390 V 8 kA Varistor 1 Circuit Chassis Mount Module
Module
ERZ-C20EK391Y
DigiKey Part Number
P122212-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-C20EK391Y
Description
VARISTOR 390V 8KA MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
8 kA
Series
Energy
130J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Mounting Type
Chassis Mount
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Module
Varistor Voltage (Typ)
390 V