ERX-3SJ3R6
DigiKey Part Number
P3.6W-3BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERX-3SJ3R6
Description
RES 3.6 OHM 5% 3W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
3.6 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERX-3SJ3R6 Models
Category
Features
Flame Proof, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)