ERX-3SJ1R0A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 2,750
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
1 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
ERX-3SJ1R0A
DigiKey Part Number
P1.0W-3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERX-3SJ1R0A
Description
RES 1 OHM 5% 3W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERX-3SJ1R0A Models
Category
Features
Flame Proof, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)