ERJ-U08F2701V
DigiKey Part Number
10-ERJ-U08F2701VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERJ-U08F2701VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERJ-U08F2701VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-U08F2701V
Description
RES 2.7K OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
2.7 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-U08F2701V Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)