ERJ-S03F5R60V
DigiKey Part Number
10-ERJ-S03F5R60VTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-S03F5R60V
Description
RES 5.6 OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
5.6 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-S03F5R60V Models
Temperature Coefficient
-100/ +600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)