ERJ-PA2D11R0X
DigiKey Part Number
ERJ-PA2D11R0X-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-PA2D11R0X
Description
RES 11 OHM 0.5% 1/5W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Ohms ±0.5% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERJ-PA2D11R0X Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)