ERJ-P06F4701V
DigiKey Part Number
P16073TR-ND - Tape & Reel (TR)
P16073CT-ND - Cut Tape (CT)
P16073DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-P06F4701V
Description
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/2W 0805
Detailed Description
4.7 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-P06F4701V Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)