ERJ-1TNF4872U
DigiKey Part Number
PT48.7KAFTR-ND - Tape & Reel (TR)
PT48.7KAFCT-ND - Cut Tape (CT)
PT48.7KAFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-1TNF4872U
Description
RES SMD 48.7K OHM 1% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
48.7 kOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-1TNF4872U Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)