ERJ-1GEF1802C is Obsolete and no longer manufactured.
Panasonic Industry
In Stock: 66,231
Vishay Dale
In Stock: 37,331
Vishay Dale
Samsung Electro-Mechanics
18 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
ERJ-1GEF1802C
DigiKey Part Number
10-ERJ-1GEF1802CTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERJ-1GEF1802CCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-1GEF1802C
Description
RES SMD 18K OHM 1% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERJ-1GEF1802C Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)