ERJ-12SF1201U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
Similar
YAGEO
1.2 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
ERJ-12SF1201U
DigiKey Part Number
P1.2KACTR-ND - Tape & Reel (TR)
P1.2KACCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-12SF1201U
Description
RES SMD 1.2K OHM 1% 3/4W 2010
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERJ-12SF1201U Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)