ERB-RE2R50V
DigiKey Part Number
P15119TR-ND - Tape & Reel (TR)
P15119CT-ND - Cut Tape (CT)
P15119DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERB-RE2R50V
Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 0603
Detailed Description
2.5 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Approval Agency
cUL, UL
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W x 0.025" H (1.60mm x 0.81mm x 0.63mm)
Fuse Type
DC Cold Resistance
0.04 Ohms