ERB-RE1R40V
DigiKey Part Number
P121392TR-ND - Tape & Reel (TR)
P121392CT-ND - Cut Tape (CT)
P121392DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERB-RE1R40V
Description
FUSE BOARD MOUNT 1.4A 32VDC 0603
Detailed Description
1.4 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERB-RE1R40V Models
Category
Voltage Rating - DC
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Approval Agency
cUL
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W x 0.025" H (1.60mm x 0.81mm x 0.63mm)