ERB-RD2R50X
DigiKey Part Number
P15129TR-ND - Tape & Reel (TR)
P15129CT-ND - Cut Tape (CT)
P15129DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERB-RD2R50X
Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERB-RD2R50X Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Approval Agency
cUL, UL
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W x 0.019" H (1.00mm x 0.50mm x 0.48mm)
Fuse Type
DC Cold Resistance
0.042 Ohms