EEU-FC0J332SB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 738
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 386
Chemi-Con
In Stock: 1,992
Nichicon
Nichicon
In Stock: 146
3300 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
FC SERIES
EEU-FC0J332SB
DigiKey Part Number
EEU-FC0J332SB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC0J332SB
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC0J332SB Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C