EEH-AZKV391UB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEH-AZKV391UB |
Description | CAP ALUM HYBRID 390UF 20% 35V TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 390 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 20mOhm 4000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEH-AZKV391UB Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Manufacturer Panasonic Industry | Ratings AEC-Q200 |
Series | Applications Automotive |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ Low Frequency 420 mA @ 100 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 2.8 A @ 100 kHz |
Type Hybrid | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance 390 µF | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm) |
Voltage - Rated 35 V | Mounting Type Through Hole |
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm | Package / Case Radial, Can |
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C | Base Product Number |