EEH-AZK1E471B
DigiKey Part Number
10-EEH-AZK1E471BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-AZK1E471BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-AZK1E471B
Description
CAP ALUM HYBRID 470UF 20% 25V TH
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 20mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-AZK1E471B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C