EEE-HA1V330WP
DigiKey Part Number
PCE4244TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4244CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4244DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HA1V330WP
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HA1V330WP Models
Ripple Current @ Low Frequency
42 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
71.4 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C