EEE-HA1H330UP
DigiKey Part Number
PCE4217TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4217CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4217DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HA1H330UP
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HA1H330UP Models
Ripple Current @ Low Frequency
70 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
119 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C