ECQ-E2563KFW | |
|---|---|
DigiKey Part Number | ECQ-E2563KFW-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECQ-E2563KFW |
Description | CAP FILM 0.056UF 10% 250VDC RAD |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.056 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ECQ-E2563KFW Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Bulk | Size / Dimension 0.406" L x 0.189" W (10.30mm x 4.80mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.508" (12.90mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 0.295" (7.50mm) |
Voltage Rating - DC 250V | Applications General Purpose |