ECA-1HM221B
DigiKey Part Number
10-ECA-1HM221BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-1HM221BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1HM221B
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECA-1HM221B Models
Series
Ripple Current @ Low Frequency
400 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
680 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C