6SEPC680M+T
DigiKey Part Number
P16426CT-ND - Cut Tape (CT)
P16426TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6SEPC680M+T
Description
CAP ALUM POLY 680UF 20% 6.3V TH
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 7mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
6SEPC680M+T Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
332 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
6.64 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
680 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
6.3 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C