ECQ-E2563KBB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
0.056 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
ECQ-E2563KBB
DigiKey Part Number
ECQ-E2563KBB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E2563KBB
Description
CAP FILM 0.056UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-E2563KBB Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.311" L x 0.185" W (7.90mm x 4.70mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
250V