TXS2SL-L-1.5V-Z
DigiKey Part Number
TXS2SL-L-1.5V-Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXS2SL-L-1.5V-Z
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
Gull Wing
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Operate Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
5 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
5 ms
Coil Voltage
1.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
110VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
64.3 Ohms
Coil Current
23.3 mA