TXD2SA-2M-12V-Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form D) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TXD2SA-2M-12V-Z
DigiKey Part Number
TXD2SA-2M-12V-Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXD2SA-2M-12V-Z
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
EDA/CAD Models
TXD2SA-2M-12V-Z Models
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form D)
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
110VDC - Max
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
576 Ohms
Coil Current
20.8 mA