TXD2SA-24V-Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
TXD2SA
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
TXD2SA-24V-Z
DigiKey Part Number
TXD2SA-24V-Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXD2SA-24V-Z
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
EDA/CAD Models
TXD2SA-24V-Z Models
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
440W
Coil Resistance
2.5 kOhms
Coil Current
9.6 mA