CB1AH-T-D-P-24V
DigiKey Part Number
CB1AH-T-D-P-24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB1AH-T-D-P-24V
Description
CB RELAY HR 1 FORM A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Must Operate Voltage
14 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Features
Diode, Sealed - Fully
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
PC Pin
Coil Current
58 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage
24VDC
Coil Power
1.4W
Contact Rating (Current)
20 A
Coil Resistance
411 Ohms
Switching Voltage
28VDC - Nom