AGQ200A12Z
DigiKey Part Number
255-AGQ200A12ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
255-AGQ200A12ZCT-ND - Cut Tape (CT)
255-AGQ200A12ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGQ200A12Z
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AGQ200A12Z Models
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
Gull Wing
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
125VAC, 110VDC - Max
Relay Type
Telecom
Load - Max Switching
37.5VA, 60W
Coil Resistance
1.03 kOhms
Coil Current
11.7 mA