ABS1112509 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-2021-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ABS1112509 |
Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 2A 125V |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Switch SPDT Chassis Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Ingress Protection IP50 - Dust Protected |
Series | Operating Force 55gf |
Packaging Bulk | Release Force 3.500gf |
Part Status Active | Operating Position 0.345" (8.8mm) |
Circuit SPDT | Pretravel 0.110" (2.8mm) |
Switch Function On-Mom | Differential Travel 0.031" (0.8mm) |
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC) | Overtravel 0.047" (1.2mm) |
Voltage Rating - AC 125 V | Mechanical Life 5,000,000 Cycles |
Voltage Rating - DC 30 V | Electrical Life 50,000 Cycles |
Actuator Type Lever, Straight | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |