2143-1X11G00DAT-P
DigiKey Part Number
2553-2143-1X11G00DAT-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2143-1X11G00DAT-P
Description
PCB SOCKET, SINGLE ROW, 11 PIN,
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tray
Insulation Height
0.173" (4.40mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board
Features
Pick and Place
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A