OD9238-48LBIP68
DigiKey Part Number
OD9238-48LBIP68-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD9238-48LBIP68
Description
FAN AXIAL 92X38MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 76.5 CFM (2.14m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD9238-48LBIP68 Models
Category
Noise
50.0dB
Mfr
Power (Watts)
7.2 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
38.00mm
Weight
0.441 lb (200.00 g)
Air Flow
76.5 CFM (2.14m³/min)
Current Rating (Amps)
0.150A
Static Pressure
0.420 in H2O (104.6 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C