OD9225-24HHBIP68
DigiKey Part Number
OD9225-24HHBIP68-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD9225-24HHBIP68
Description
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 60.0 CFM (1.68m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
38.0dB
Mfr
Power (Watts)
3.5 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
25.00mm
Weight
0.211 lb (95.71 g)
Air Flow
60.0 CFM (1.68m³/min)
Current Rating (Amps)
0.180A
Static Pressure
0.250 in H2O (62.3 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C