OD9220-12HB
DigiKey Part Number
1053-1275-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD9220-12HB
Description
FAN AXIAL 92X20MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 32.0 CFM (0.896m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
33.0dB
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Box
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Part Status
Active
Approval Agency
cURus, TUV
Voltage - Rated
Current Rating (Amps)
0.250A
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Voltage Range
8 ~ 16VDC
Width
20.00mm
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Air Flow
32.0 CFM (0.896m³/min)
Material - Blade
Static Pressure
0.130 in H2O (32.4 Pa)
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C