OD8032-12HBIP68
OD8032-12HBIP68
Orion Fans presents - What does IP68 mean?
OD8032-12HBIP68
DigiKey Part Number
1053-1867-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8032-12HBIP68
Description
FAN AXIAL 80X32MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD8032-12HBIP68 Models
Category
Power (Watts)
7.8 W
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Box
Ingress Protection
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.261 lb (118.39 g)
Width
32.00mm
Current Rating (Amps)
0.650A
Static Pressure
0.730 in H2O (181.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C