OD8025-48HBIP68
DigiKey Part Number
1053-1875-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8025-48HBIP68
Description
FAN AXIAL 80X25MM 48VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 40.0 CFM (1.12m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
33.0dB
Mfr
Power (Watts)
3.8 W
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Width
25.00mm
Air Flow
40.0 CFM (1.12m³/min)
Current Rating (Amps)
0.080A
Static Pressure
0.230 in H2O (57.3 Pa)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C