OD8025-24MB
OD8025-24MB
OD8025-24MB
DigiKey Part Number
1053-1264-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8025-24MB
Description
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 31.0 CFM (0.868m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD8025-24MB Models
Category
Noise
28.0dB
Mfr
Power (Watts)
0.96 W
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.060A
Air Flow
31.0 CFM (0.868m³/min)
Static Pressure
0.100 in H2O (24.9 Pa)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C