OD8025-12MBIP68
DigiKey Part Number
OD8025-12MBIP68-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8025-12MBIP68
Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 32.0 CFM (0.896m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
28.0dB
Mfr
Power (Watts)
1.8 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
25.00mm
Weight
0.191 lb (86.64 g)
Air Flow
32.0 CFM (0.896m³/min)
Current Rating (Amps)
0.150A
Static Pressure
0.160 in H2O (39.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C