OD6025-24HHB
OD6025-24HHB
OD6025-24HHB
DigiKey Part Number
1053-1243-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD6025-24HHB
Description
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 32.0 CFM (0.896m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD6025-24HHB Models
Category
Noise
32.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
2.8 W
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.150A
Air Flow
32.0 CFM (0.896m³/min)
Voltage Range
15 ~ 26VDC
Static Pressure
0.240 in H2O (59.8 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C