OD6025-12HBIP68
OD6025-12HBIP68
Orion Fans presents - What does IP68 mean?
OD6025-12HBIP68
DigiKey Part Number
1053-1855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD6025-12HBIP68
Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 25.0 CFM (0.700m³/min) 2 Wire Leads
Category
Power (Watts)
1.8 W
Box
Ingress Protection
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.150A
Air Flow
25.0 CFM (0.700m³/min)
Voltage Range
8 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.220 in H2O (55.0 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C