OD4020-12HSS
OD4020-12HSS
OD4020-12HSS
DigiKey Part Number
1053-1215-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD4020-12HSS
Description
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Sealed Sleeve 8.7 CFM (0.244m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD4020-12HSS Models
Category
Noise
32.1dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.3 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
0.100A
Width
20.00mm
Voltage Range
8 ~ 13.8VDC
Air Flow
8.7 CFM (0.244m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.320 in H2O (79.7 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Sealed Sleeve
Lifetime @ Temp.
45000 Hrs @ 45°C