OD4015-12LB
DigiKey Part Number
1053-1650-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD4015-12LB
Description
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 6.8 CFM (0.190m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD4015-12LB Models
Category
Power (Watts)
1.2 W
Packaging
Bulk
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Rated
Weight
0.053 lb (24.04 g)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
0.050A
Width
15.00mm
Voltage Range
9 ~ 13.2VDC
Air Flow
6.8 CFM (0.190m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Static Pressure
0.160 in H2O (39.8 Pa)
Material - Blade
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C