OD4010-24MB
OD4010-24MB
OD4010-24MB
DigiKey Part Number
1053-1212-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD4010-24MB
Description
FAN AXIAL 40X10.5MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 7.2 CFM (0.202m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD4010-24MB Models
Category
Noise
26.3dB
Mfr
Power (Watts)
1.2 W
Packaging
Box
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.441 lb (200.00 g)
Width
10.50mm
Current Rating (Amps)
0.050A
Air Flow
7.2 CFM (0.202m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.120 in H2O (29.9 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C