OD4010-24HSS
OD4010-24HSS
OD4010-24HSS
DigiKey Part Number
1053-1210-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD4010-24HSS
Description
FAN AXIAL 40X10.5MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Sealed Sleeve 7.0 CFM (0.196m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD4010-24HSS Models
Category
Noise
25.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.45 W
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.441 lb (200.00 g)
Width
10.50mm
Current Rating (Amps)
0.090A
Air Flow
7.0 CFM (0.196m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.200 in H2O (49.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Sealed Sleeve
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 45°C