OD4006-12HSS
OD4006-12HSS
OD4006-12HSS
DigiKey Part Number
OD4006-12HSS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD4006-12HSS
Description
FAN AXIAL 40X6MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Sealed Sleeve 6.0 CFM (0.168m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
30.0dB
Mfr
Power (Watts)
700 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
0.060A
Width
6.00mm
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Air Flow
6.0 CFM (0.168m³/min)
Material - Blade
Static Pressure
0.090 in H2O (22.4 Pa)
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 40°C